Wavin OsmaDrain Sealed Access Cover For Plain Hoppers
SKU: PO4D526Z
Wavin OsmaDrain, foul and surface water drainage system for use in gravity drainage applications at depths of up to 10m
Features & benefits
- For use with universal plain hoppers
- Comes with sealing ring
- Comes with screws
- Wide range of gullies and hoppers available
- Volume 0.583 CD3
IDPO4D526Z
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > Wavin OsmaDrain Sealed Access Cover For Plain Hoppers
https://www.jewson.co.uk/p/wavin-osmadrain-sealed-access-cover-for-plain-hoppers-PO4D526Z
Wavin OsmaDrain, foul and surface water drainage system for use in gravity drainage applications at depths of up to 10m
Features & benefits
- For use with universal plain hoppers
- Comes with sealing ring
- Comes with screws
- Wide range of gullies and hoppers available
- Volume 0.583 CD3
Specifications
| Product Name | Wavin OsmaDrain Sealed Access Cover For Plain Hoppers |
| Brand | Wavin Osma |
| Product Type | Gully |
| Manufacturer Name | Wavin Ltd |
| Manufacturer Part Number | 4D526 |
| EAN | 5011479109380 |
| Compliance Approvals | BBA 19/5622 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | PVC-U |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | 4D526 |
| Colour | Black |
| Application | Below Ground |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | GB |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
| Product Width | 27 mm |
| Product Weight | 0.31 kg |
| Product Height | 158 mm |
| Product Length | 158 mm |
| Product Depth | 27 mm |
| Jointing System | Push_Fit |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |