Wavin OsmaDrain Twinwall Single Socket Adaptor 150 x 160mm
SKU: PO6TW141
The Wavin OsmaDrain Twinwall Single Socket Adaptor 150 x 160mm (Dia1 x Dia2) is part of their plastic solid wall pipes and fittings range, an ideal solution for managing surface water.
Features & benefits
- Push-fit socket x plain end spigot
- Lightweight for easy installation
- BBA approved
IDPO6TW141
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > Wavin OsmaDrain Twinwall Single Socket Adaptor 150 x 160mm
https://www.jewson.co.uk/p/wavin-osmadrain-twinwall-single-socket-adaptor-150-x-160mm-PO6TW141
The Wavin OsmaDrain Twinwall Single Socket Adaptor 150 x 160mm (Dia1 x Dia2) is part of their plastic solid wall pipes and fittings range, an ideal solution for managing surface water.
Features & benefits
- Push-fit socket x plain end spigot
- Lightweight for easy installation
- BBA approved
Specifications
| Product Name | Wavin OsmaDrain Twinwall Single Socket Adaptor 150 x 160mm |
| Brand | Osma |
| Product Type | Adaptors |
| Manufacturer Name | Wavin |
| Manufacturer Part Number | 6TW141 |
| EAN | 5011479121498 |
| Compliance Approvals | BBA 02/H070, BBA 02/3940 |
| Materials | PVC-U |
| Commercial Or Domestic Use | Commercial |
| Model Number | 6TW141 |
| Colour | Black |
| Application | Below Ground |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Applicable Standards | PADS PA05/479 |
| Finish | Smooth |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
| Product Width | 174 mm |
| Product Weight | 0.52 kg |
| Product Length | 193 mm |
| Diameter | 150 mm |
| Volume | 9.33 m3 |
| Thickness | 28 mm |
| Jointing System | Push_Fit |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |