Wavin OsmaSoil Balloon Grating 82mm Black
SKU: PO3S302B
Wavin OsmaSoil is a PVC-U Soil system for sanitary waste removal. A comprehensive system available in a variety of colours and sizes with either push-fit or solvent weld joints.
Features & benefits
- For use with 82mm Wavn OsmaSoil pipe
- Used to prevent birds nesting over the pipe
- Also prevents debris
- Interference fit
IDPO3S302B
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > Wavin OsmaSoil Balloon Grating 82mm Black
https://www.jewson.co.uk/p/wavin-osmasoil-balloon-grating-82mm-black-PO3S302B
Wavin OsmaSoil is a PVC-U Soil system for sanitary waste removal. A comprehensive system available in a variety of colours and sizes with either push-fit or solvent weld joints.
Features & benefits
- For use with 82mm Wavn OsmaSoil pipe
- Used to prevent birds nesting over the pipe
- Also prevents debris
- Interference fit
Specifications
| Product Name | Wavin OsmaSoil Balloon Grating 82mm Black |
| Brand | Wavin Osma |
| Manufacturer Name | Wavin Ltd |
| Manufacturer Part Number | 3S302B |
| EAN | 5011479118726 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | PVC |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | 3S302B |
| Colour | Black |
| Application | Soil and waste |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | GB |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
| Product Width | 82 mm |
| Product Weight | 0.06 kg |
| Product Height | 82 mm |
| Product Length | 94 mm |
| Product Depth | 82 mm |
| Diameter | 82 mm |
| Jointing System | Push_Fit |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |