Wavin OsmaSoil D/SW Single Branch 45° 110mm Black
SKU: PO4S410B
Wavin OsmaSoil is a PVC-U Soil system for sanitary waste removal. A comprehensive system available in a variety of colours and sizes with either push-fit or solvent weld joints.
Features & benefits
- Equal 45° branch
- Three solvent weld sockets
- Connects to 110mm Wavin OsmaSoil spigot
- Kitemarked to BS EN 1329-1:2000
IDPO4S410B
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > Wavin OsmaSoil D/SW Single Branch 45° 110mm Black
https://www.jewson.co.uk/p/wavin-osmasoil-dsw-single-branch-45-110mm-black-PO4S410B
Wavin OsmaSoil is a PVC-U Soil system for sanitary waste removal. A comprehensive system available in a variety of colours and sizes with either push-fit or solvent weld joints.
Features & benefits
- Equal 45° branch
- Three solvent weld sockets
- Connects to 110mm Wavin OsmaSoil spigot
- Kitemarked to BS EN 1329-1:2000
Specifications
| Product Name | Wavin OsmaSoil D/SW Single Branch 45° 110mm Black |
| Brand | Wavin Osma |
| Manufacturer Name | Wavin Ltd |
| Manufacturer Part Number | 4S410B |
| EAN | 5011479116562 |
| Compliance Approvals | BSI Kitemark |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | PVC |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | 4S410B |
| Colour | Black |
| Application | Soil and waste |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | GB |
| Applicable Standards | BS EN 1329-1:2000 |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
| Product Width | 121 mm |
| Product Weight | 0.78 kg |
| Product Height | 177 mm |
| Product Length | 288 mm |
| Product Depth | 121 mm |
| Diameter | 110 mm |
| Thickness | 3.5 mm |
| Angle | 45 degrees |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |