Wavin OsmaSoil S/S Reducer 82x50mm Grey
SKU: PO3S094G
Wavin OsmaSoil is a PVC-U Soil system for sanitary waste removal. A comprehensive system available in a variety of colours and sizes with either push-fit or solvent weld joints.
Features & benefits
- With one ring-seal socket and one plain end
- 50mm push-fit socket
- To connect Wavin OsmaSoil to waste
- Available in black and grey
- Kitemarked
IDPO3S094G
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > Wavin OsmaSoil S/S Reducer 82x50mm Grey
https://www.jewson.co.uk/p/wavin-osmasoil-ss-reducer-82x50mm-grey-PO3S094G
Wavin OsmaSoil is a PVC-U Soil system for sanitary waste removal. A comprehensive system available in a variety of colours and sizes with either push-fit or solvent weld joints.
Features & benefits
- With one ring-seal socket and one plain end
- 50mm push-fit socket
- To connect Wavin OsmaSoil to waste
- Available in black and grey
- Kitemarked
Specifications
| Product Name | Wavin OsmaSoil S/S Reducer 82x50mm Grey |
| Brand | Wavin Osma |
| Manufacturer Name | Wavin Ltd |
| Manufacturer Part Number | 3S094G |
| EAN | 5011479104262 |
| Compliance Approvals | BSI Kitemark |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | PVC-U |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | 3S094G |
| Colour | Grey |
| Application | Soil and waste |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | GB |
| Applicable Standards | BS EN 1329-1:2000 |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
| Product Width | 85 mm |
| Product Weight | 0.137 kg |
| Product Height | 85 mm |
| Product Length | 119 mm |
| Product Depth | 85 mm |
| Thickness | 3.5 mm |
| Jointing System | Push_Fit |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |