Wavin OsmaSoil S/SW Single Socket Coupler 82mm White
SKU: PO3S124G
Wavin OsmaSoil is a PVC-U Soil system for sanitary waste removal. A comprehensive system available in a variety of colours and sizes with either push-fit or solvent weld joints.
Features & benefits
- With one solvent weld socket and one push-fit ring-seal socket
- Use to create a fixed ring-seal joint or a plain-ended pipe fitting
- Or can be used where an expansion joint is required to accommodate thermal movement
- Kitemarked
IDPO3S124G
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > Wavin OsmaSoil S/SW Single Socket Coupler 82mm White
https://www.jewson.co.uk/p/wavin-osmasoil-ssw-single-socket-coupler-82mm-white-PO3S124G
Wavin OsmaSoil is a PVC-U Soil system for sanitary waste removal. A comprehensive system available in a variety of colours and sizes with either push-fit or solvent weld joints.
Features & benefits
- With one solvent weld socket and one push-fit ring-seal socket
- Use to create a fixed ring-seal joint or a plain-ended pipe fitting
- Or can be used where an expansion joint is required to accommodate thermal movement
- Kitemarked
Specifications
| Product Name | Wavin OsmaSoil S/SW Single Socket Coupler 82mm White |
| Brand | Wavin Osma |
| Manufacturer Name | Wavin Ltd |
| Manufacturer Part Number | 3S124G |
| EAN | 5011479104309 |
| Compliance Approvals | BSI Kitemark |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | PVC-U |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | 3S124G |
| Colour | Grey |
| Application | Soil and waste |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | GB |
| Applicable Standards | BS EN 1329-1:2000 |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
| Product Width | 96 mm |
| Product Weight | 0.148 kg |
| Product Height | 96 mm |
| Product Length | 104 mm |
| Product Depth | 96 mm |
| Diameter | 82 mm |
| Thickness | 3.5 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |