Wavin OsmaSoil SW/S Boss Adaptor 32mm White
SKU: PO2S298W
Wavin OsmaSoil is a PVC-U Soil system for sanitary waste removal. A comprehensive system available in a variety of colours and sizes with either push-fit or solvent weld joints.
Features & benefits
- Suitable for all Wavin OsmaSoil fittings with boss socket positions
- Connects to 32mm solvent weld plastic pipe to BS EN 1455-1/BS EN 1566-1
- Horizontal adaptors have an inbuilt 2.5° fall
- Kitemarked
IDPO2S298W
Electrics & Plumbing > Drainage > Above Ground Drainage > Wavin OsmaSoil SW/S Boss Adaptor 32mm White
https://www.jewson.co.uk/p/wavin-osmasoil-sws-boss-adaptor-32mm-white-PO2S298W
Wavin OsmaSoil is a PVC-U Soil system for sanitary waste removal. A comprehensive system available in a variety of colours and sizes with either push-fit or solvent weld joints.
Features & benefits
- Suitable for all Wavin OsmaSoil fittings with boss socket positions
- Connects to 32mm solvent weld plastic pipe to BS EN 1455-1/BS EN 1566-1
- Horizontal adaptors have an inbuilt 2.5° fall
- Kitemarked
Specifications
| Product Name | Wavin OsmaSoil SW/S Boss Adaptor 32mm White |
| Brand | Wavin Osma |
| Product Type | Adaptor |
| Manufacturer Name | Wavin Ltd |
| Manufacturer Part Number | 2S298W |
| EAN | 5011479241127 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | PVC-U |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | 2S298W |
| Colour | White |
| Application | Roof drainage |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | GB |
| Finish | Smooth |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
| Product Width | 30 mm |
| Product Weight | 0.029 kg |
| Product Height | 70 mm |
| Product Length | 70 mm |
| Product Depth | 30 mm |
| Diameter | 32 mm |
| Thickness | 2.2 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |