Wavin TwinWall Plain Ended Road Gully 450x750mm 150mm
SKU: PO6TW651
Wavin TwinWall plastic solid wall pipes and fittings are an ideal solution to manage surface water. Available in various lengths and also as perforated and half-perforated PVC pipes for irrigation systems
Features & benefits
- 450mm diameter, 750mm depth
- Connects to 150mm TwinWall
- Lightweight for easy installation
- Suitable for draining a surface area of 200m2
- Volume 229593.75 CCM
IDPO6TW651
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > Wavin TwinWall Plain Ended Road Gully 450x750mm 150mm
https://www.jewson.co.uk/p/wavin-twinwall-plain-ended-road-gully-450x750mm-150mm-PO6TW651
Wavin TwinWall plastic solid wall pipes and fittings are an ideal solution to manage surface water. Available in various lengths and also as perforated and half-perforated PVC pipes for irrigation systems
Features & benefits
- 450mm diameter, 750mm depth
- Connects to 150mm TwinWall
- Lightweight for easy installation
- Suitable for draining a surface area of 200m2
- Volume 229593.75 CCM
Specifications
| Product Name | Wavin TwinWall Plain Ended Road Gully 450x750mm 150mm |
| Brand | Wavin TwinWall |
| Product Type | Gully |
| Manufacturer Name | Wavin Ltd |
| Manufacturer Part Number | 6TW651 |
| EAN | 5011479151471 |
| Compliance Approvals | BBA 02/H070, BBA 02/3940 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | PE |
| Commercial Or Domestic Use | Commercial |
| Model Number | 6TW651 |
| Colour | Black |
| Application | Below Ground |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | GB |
| Applicable Standards | PADS PA05/479 |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
| Product Width | 437 mm |
| Product Weight | 5.65 kg |
| Product Height | 693 mm |
| Product Length | 759 mm |
| Product Depth | 437 mm |
| Diameter | 150 mm |
| Jointing System | Push_Fit |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |