WavinSure 32PW025 Plain End MDPE Pipe 25m x 32mm (L x Dia) Blue
SKU: P32PW025
WavinSure 32PW025 Plain End MDPE Pipe 25m x 32mm (L x Dia) Blue is an innovative solid wall polyethylene pipe, suitable for use with below ground potable water. Reduction in labour time and the risk of leaking joints is negated due to long lengths used in coils.
Features & benefits
- Resitant to corrosion
- Easy transportation due to light weight
- Allows for ground movement due to flexibility
IDP32PW025
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > WavinSure 32PW025 Plain End MDPE Pipe 25m x 32mm (L x Dia) Blue
https://www.jewson.co.uk/p/wavinsure-32mm-x-25m-mdpe-pipe-blue-32pw025-P32PW025
WavinSure 32PW025 Plain End MDPE Pipe 25m x 32mm (L x Dia) Blue is an innovative solid wall polyethylene pipe, suitable for use with below ground potable water. Reduction in labour time and the risk of leaking joints is negated due to long lengths used in coils.
Features & benefits
- Resitant to corrosion
- Easy transportation due to light weight
- Allows for ground movement due to flexibility
Specifications
| Product Name | WavinSure 32PW025 Plain End MDPE Pipe 25m x 32mm (L x Dia) Blue |
| Brand | Wavin |
| Manufacturer Name | Wavin Ltd |
| Manufacturer Part Number | 32PW025 |
| EAN | 5011479140185 |
| Compliance Approvals | Conforms to BS EN 12201 |
| Warranty Period | 1 years |
| Materials | MDPE |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Pipes |
| Colour | Blue |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Length | 25 m |
| Diameter | 32 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |