Weedtex Weed Control Fabric 1 x 15m Black
SKU: LSGRWWF1
Weedtex Weed Control Fabric Black is a standard duty weed control fabric offering very effective weed suppression. It allows nutrients (including liquid feed and fertilisers), water and air into the soil to maintain its goodness whilst preventing weeds getting the daylight they need to grow.
Features & benefits
- Offers very effective weed suppression
- Promotes plant growth
- Coverage 15m²
IDLSGRWWF1
Landscaping > Driveways & Garden Paving > Weed Membrane & Geotextiles > Weedtex Weed Control Fabric 1 x 15m Black
https://www.jewson.co.uk/p/weedtex-weed-control-fabric-1-x-15m-black-LSGRWWF1
Weedtex Weed Control Fabric Black is a standard duty weed control fabric offering very effective weed suppression. It allows nutrients (including liquid feed and fertilisers), water and air into the soil to maintain its goodness whilst preventing weeds getting the daylight they need to grow.
Features & benefits
- Offers very effective weed suppression
- Promotes plant growth
- Coverage 15m²
Specifications
| Product Name | Weedtex Weed Control Fabric 1 x 15m Black |
| Brand | Weedtex |
| Manufacturer Name | Growtivation |
| Manufacturer Part Number | WWF1 |
| EAN | 5055352201129 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Weed Control |
| Colour | Black |
| Application | Interior / External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Unfinished |
| Coverage | 15 m2 |
| Product Width | 1000 mm |
| Product Length | 15000 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |