WeedTex Weeds Control Fabric 10 x 2m x 0.45mm Black
SKU: LSGRWWF2
WeedTex Weeds Control Fabric 10 x 2m x 0.45mm (L x W x T) is a standard duty weed control fabric offering very effective weed suppression for many different applications & is perfect for areas beneath garden decking and garden borders.
Features & benefits
- Made from Pue 100% virgin material, so strong & durable
- Easy to cut with knife or scissors and doesn’t fray after cutting
- Lifetime warranty
IDLSGRWWF2
Landscaping > Driveways & Garden Paving > Weed Membrane & Geotextiles > WeedTex Weeds Control Fabric 10 x 2m x 0.45mm Black
https://www.jewson.co.uk/p/weedtex-weeds-control-fabric-10-x-2m-x-0-45mm-black-LSGRWWF2
WeedTex Weeds Control Fabric 10 x 2m x 0.45mm (L x W x T) is a standard duty weed control fabric offering very effective weed suppression for many different applications & is perfect for areas beneath garden decking and garden borders.
Features & benefits
- Made from Pue 100% virgin material, so strong & durable
- Easy to cut with knife or scissors and doesn’t fray after cutting
- Lifetime warranty
Specifications
| Product Name | WeedTex Weeds Control Fabric 10 x 2m x 0.45mm Black |
| Brand | WeedTex |
| Product Type | Weed Control membrane |
| Manufacturer Name | Growtivation |
| Manufacturer Part Number | WWF2 |
| EAN | 5055352201167 |
| Materials | Polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Colour | Black |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | India |
| Coverage | 20 m2 |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Product Width | 2000 mm |
| Product Length | 10000 mm |
| Thickness | 0.45 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |