Werner 4 Tread Fibreglass Platform Steps Ladder 2.68 x 0.45m Yellow
SKU: EW717041
Werner 4 Tread Fibreglass Platform Steps Ladder 2.68 x 0.45m (H x W) Yellow, is manufactured plastic foot material, steel platform and fibreglass body. It is designed with HolsterTop with specially designed paint, tool and equipment holders. The fibreglass material does not absorb moisture making it weatherproof.
Features & benefits
- Ladder comes with anti slip feature
- Abrasion resistant
IDEW717041
Tools & Fixings > Access Equipment > Steps Ladders > Werner 4 Tread Fibreglass Platform Steps Ladder 2.68 x 0.45m Yellow
https://www.jewson.co.uk/p/werner-4-tread-fibreglass-platform-steps-ladder-2-68-x-0-45m-yellow-EW717041
Werner 4 Tread Fibreglass Platform Steps Ladder 2.68 x 0.45m (H x W) Yellow, is manufactured plastic foot material, steel platform and fibreglass body. It is designed with HolsterTop with specially designed paint, tool and equipment holders. The fibreglass material does not absorb moisture making it weatherproof.
Features & benefits
- Ladder comes with anti slip feature
- Abrasion resistant
Specifications
| Product Name | Werner 4 Tread Fibreglass Platform Steps Ladder 2.68 x 0.45m Yellow |
| Brand | Werner |
| Product Type | Ladders |
| Manufacturer Name | Werner |
| Manufacturer Part Number | 7170418 |
| Materials |
Plastic
Steel Fibreglass |
| Range | Step Ladders |
| Colour | Yellow |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United States of America |
| Product Width | 0.45 m |
| Product Height | 2.68 m |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |