Western Red Cedar PEFC Dualclad 26 x 150mm
SKU: W8PG2515
A unique cladding profile designed to give you 2 different finished looks
Features & benefits
- Provides an option to install 2 different ways giving 2 different profiles
- Sustainably Sourced - PEFC Certified
- Weathers to a lovely silver patina
IDW8PG2515
Timber > Mouldings & Planed Timber > Cladding > Western Red Cedar PEFC Dualclad 26 x 150mm
https://www.jewson.co.uk/p/western-red-cedar-pefc-dualclad-26-x-150mm-W8PG2515
A unique cladding profile designed to give you 2 different finished looks
Features & benefits
- Provides an option to install 2 different ways giving 2 different profiles
- Sustainably Sourced - PEFC Certified
- Weathers to a lovely silver patina
Specifications
| Product Name | Western Red Cedar PEFC Dualclad 26 x 150mm |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | Cladding |
| Manufacturer Name | Unbranded |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour Family | Browns |
| Colour | Brown |
| Application | Cladding |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Canada |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 250 mm |
| Product Height | 1500 mm |
| Durability | Class 2 |
| Profile | Cladding |
| Species | Western Red Cedar |
| Chain Of Custody Scheme | PEFC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |