Wienerberger Arley Rustic Brick 65mm Red
SKU: BBRAR001
Wienerberger Arley Red Multi 65mm is a lightly rusticated facing brick used extensively in extensions and refurb work in the Midlands. Size tolerance T2/R1. Durability F1. Soluble salt S2. Minimum compressive strength 28N/mm2. Max water absorption 20%.This product is made with naturally occurring materials - colour and texture will differ due to the various locations it is sourced from. This should be considered if using this product for decorative purposes.
Features & benefits
- Endures both lateral and vertical loads
- Fire resistant
IDBBRAR001
Building Materials > Bricks & Blocks > Clay Bricks > Wienerberger Arley Rustic Brick 65mm Red
https://www.jewson.co.uk/p/wienerberger-arley-rustic-red-65mm-BBRAR001
Wienerberger Arley Red Multi 65mm is a lightly rusticated facing brick used extensively in extensions and refurb work in the Midlands. Size tolerance T2/R1. Durability F1. Soluble salt S2. Minimum compressive strength 28N/mm2. Max water absorption 20%.This product is made with naturally occurring materials - colour and texture will differ due to the various locations it is sourced from. This should be considered if using this product for decorative purposes.
Features & benefits
- Endures both lateral and vertical loads
- Fire resistant
Specifications
| Product Name | Wienerberger Arley Rustic Brick 65mm Red |
| Brand | Terca |
| Manufacturer Name | Wienerberger |
| Manufacturer Part Number | 24311030 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Materials | Clay |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Red |
| Application | External |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 102.5 mm |
| Product Weight | 3.01 kg |
| Product Height | 65 mm |
| Product Length | 215 mm |
| Density | 1390:kg/m3 |
| Water Absorption | 20 % |
| Durability Rating | F1 |
| Manufacturing Process | Extruded |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |