Wienerberger BGE80 Staffordshire Railtrack Brick Smooth Blue
SKU: BRAMB228
Wienerberger Railtrack specials are a truly traditional sized imperial brick for authentic restoration projects.
Features & benefits
- Provides design flexibility to virtually any project, be it domestic or commercial
- Delivers aesthetic detail unachievable with standard bricks
- Can provide extra durability and protection to brickwork
- Can reduce wastage on site and the need for hand cutting
IDBRAMB228
Building Materials > Bricks & Blocks > Special Shaped Bricks > Wienerberger BGE80 Staffordshire Railtrack Brick Smooth Blue
https://www.jewson.co.uk/p/wienerberger-bge80-staffordshire-railtrack-brick-smooth-blue-BRAMB228
Wienerberger Railtrack specials are a truly traditional sized imperial brick for authentic restoration projects.
Features & benefits
- Provides design flexibility to virtually any project, be it domestic or commercial
- Delivers aesthetic detail unachievable with standard bricks
- Can provide extra durability and protection to brickwork
- Can reduce wastage on site and the need for hand cutting
Specifications
| Product Name | Wienerberger BGE80 Staffordshire Railtrack Brick Smooth Blue |
| Brand | Wienerberger |
| Manufacturer Name | Wienerberger |
| Manufacturer Part Number | 2433101405 |
| Compliance Approvals | BBA Approved |
| Materials | Clay |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour Family | Blues/Purples |
| Colour | Blue |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Smooth |
| Product Width | 102.5 mm |
| Product Height | 80 mm |
| Product Length | 215 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |