Wienerberger Terca Oast Russet Stock Bricks 73mm Red
SKU: BRICK927
Wienerberger Terca Oast Russet Stock Bricks 215 x 102.5 x 73mm (L x W x H) Red Pack of 385 is used to construct walls, floors, cornices and arches. Made from clay, it is moderately frost resistant and long lasting. Clay, when incorporated into a building, gives acoustic insulation, inhibit condensation and regulate the relative humidity of the atmosphere.
Features & benefits
- Recyclable making it eco friendly
- Weatherproof
IDBRICK927
Building Materials > Bricks & Blocks > Clay Bricks > Wienerberger Terca Oast Russet Stock Bricks 73mm Red
https://www.jewson.co.uk/p/wienerbergerterca-oast-russet-stock-bricks-215-x-102-5-x-73mm-red-BRICK927
Wienerberger Terca Oast Russet Stock Bricks 215 x 102.5 x 73mm (L x W x H) Red Pack of 385 is used to construct walls, floors, cornices and arches. Made from clay, it is moderately frost resistant and long lasting. Clay, when incorporated into a building, gives acoustic insulation, inhibit condensation and regulate the relative humidity of the atmosphere.
Features & benefits
- Recyclable making it eco friendly
- Weatherproof
Specifications
| Product Name | Wienerberger Terca Oast Russet Stock Bricks 73mm Red |
| Brand | Wienerberger |
| Manufacturer Name | Wienerberger |
| Manufacturer Part Number | 24317040 |
| Compliance Approvals | BBA Approved |
| Colour | Red |
| Application | External |
| Pack Quantity | 385 |
| Country Of Origin | Austria |
| Product Width | 102.5 mm |
| Product Height | 73 mm |
| Product Length | 215 mm |
| Compression Strength | 21 N/mm2 |
| Density | 1640:kg/m3 |
| Water Absorption | 21 % |
| Durability Rating | F2 |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |