Yale Door Security Bolt 61 x 42mm (L x W) Polished Brass Pack of 2
SKU: Y2PM444B
The Yale Door Security Bolt 61 x 42mm (L x W) Polished Brass Pack of 2 is fitted into a cylindrical mortice that has been drilled into the door leaf. The bolt is suitable for wooden doors and is fitted to timber doors that have mortice sashlocks. The concealed door bolts provideing additional security, is ideal for back doors. The lock can only be operated from inside and the mortice is fixed with bolt throwing into the door frame. The key supplied for the product and is recommended that 2 bolts are used per door. Yale is the brand behind locks of every design and function.
Features & benefits
- Brass material makes it long lasting
- Corrosion-resistant
- Certified to ISO9001:2000
IDY2PM444B
Doors & Joinery > Ironmongery > Door Locks & Security > Yale Door Security Bolt 61 x 42mm (L x W) Polished Brass Pack of 2
https://www.jewson.co.uk/p/yale-door-security-bolt-61-x-42mm-l-x-w-polished-brass-pack-of-2-Y2PM444B
The Yale Door Security Bolt 61 x 42mm (L x W) Polished Brass Pack of 2 is fitted into a cylindrical mortice that has been drilled into the door leaf. The bolt is suitable for wooden doors and is fitted to timber doors that have mortice sashlocks. The concealed door bolts provideing additional security, is ideal for back doors. The lock can only be operated from inside and the mortice is fixed with bolt throwing into the door frame. The key supplied for the product and is recommended that 2 bolts are used per door. Yale is the brand behind locks of every design and function.
Features & benefits
- Brass material makes it long lasting
- Corrosion-resistant
- Certified to ISO9001:2000
Specifications
| Product Name | Yale Door Security Bolt 61 x 42mm (L x W) Polished Brass Pack of 2 |
| Brand | Yale |
| Product Type | Security Bolt |
| Manufacturer Name | Yale Security (Assa Abloy) |
| Manufacturer Part Number | YALP2PM444PB |
| EAN | 5010608244480 |
| Materials | Brass |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Polished Brass |
| Product Width | 42 mm |
| Product Length | 61 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |