Coo-Var Floor Paint 5L Grey
SKU: LDCVFFG5
Coo-Var Suregrip 5 litres gey paint has a hardwearing gloss finish. Compatible over most previous coatings and gives an off gloss finish. Suitable for use on wood, metal, concrete or glass and the drying time is about 4 hours for touch dry and 12 hours if it’s hard dry. This floor paint protects against dirt, oils and some solvents.
Features & benefits
- Specifically designed for protecting and decorating interior and exterior floors
- Formulated to withstand chemicals
- Easy to use, durable paint compatible with most previous coatings
- Quick drying time
- Weatherproof
IDLDCVFFG5
Coo-Var Floor Paint 5L Grey
https://www.jewson.co.uk/p/coo-var-floor-paint-5-litre-grey-LDCVFFG5
Coo-Var Suregrip 5 litres gey paint has a hardwearing gloss finish. Compatible over most previous coatings and gives an off gloss finish. Suitable for use on wood, metal, concrete or glass and the drying time is about 4 hours for touch dry and 12 hours if it’s hard dry. This floor paint protects against dirt, oils and some solvents.
Features & benefits
- Specifically designed for protecting and decorating interior and exterior floors
- Formulated to withstand chemicals
- Easy to use, durable paint compatible with most previous coatings
- Quick drying time
- Weatherproof
Specifications
| Product Name | Coo-Var Floor Paint 5L Grey |
| Brand | Coo-Var |
| Manufacturer Name | Coo-Var |
| Manufacturer Part Number | 110/G136/703/F |
| EAN | 5021887000735 |
| Warranty Period | 12 months |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Floor Paint |
| Colour | Grey |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Gloss |
| Coverage | 11 m2/l |
| Product Width | 180 mm |
| Product Weight | 5.65 kg |
| Product Height | 230 mm |
| Product Depth | 180 mm |
| Volume | 5 l |
| Curing Time | 12 hours |
| Drying Time | 4 hours |
| Application Method | Brush |
| Number of Coats | 2 |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |