Last day for Easter delivery - Thursday 2nd April. Orders placed over the weekend will be delivered on Wednesday 8th April.
DeWalt 18V Premium XR Circular Saw Bare Unit
SKU: DEW01072
DeWalt 18V Premium XR Circular Saw Bare Unit is fitted with PM58 fan cooled motor. Fast cutting action delivers 3700 strokes per minute and a cast magnesium base for precise and repetitive cuts. Rubber reduces user fatigue and surface vibration.
Features & benefits
- Spindle lock for quick blade change
- Variable speed trigger enables control
- Fitted with PM58 fan cooled motor
- Cast magnesium base for precise and repetitive cuts
IDDEW01072
DeWalt 18V Premium XR Circular Saw Bare Unit
https://www.jewson.co.uk/p/dewalt-18v-premium-xr-circular-saw-bare-unit-DEW01072
DeWalt 18V Premium XR Circular Saw Bare Unit is fitted with PM58 fan cooled motor. Fast cutting action delivers 3700 strokes per minute and a cast magnesium base for precise and repetitive cuts. Rubber reduces user fatigue and surface vibration.
Features & benefits
- Spindle lock for quick blade change
- Variable speed trigger enables control
- Fitted with PM58 fan cooled motor
- Cast magnesium base for precise and repetitive cuts
Specifications
| Product Name | DeWalt 18V Premium XR Circular Saw Bare Unit |
| Brand | DeWalt |
| Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| Manufacturer Part Number | DEWDCS391N |
| EAN | 5035048356210 |
| Materials |
Magnesium
Rubber |
| Range | Saws & Cutting |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United States of America |
| Applicable Standards | ISO 9001 |
| Voltage | 18 V |
| Product Weight | 3.8 kg |
Delivery Information
No delivery information available.