Faithfull PVC Broom with Handle 330mm
SKU: TFF83014
Faithfull PVC Broom with handle 330mm (L) is used for wet and dry places and has been manufactured from high-quality PVC which helps to provide a long life. The hard-wearing broom head provide an excellent sweeping performance cleaning the nook and corners.
Features & benefits
- Provides good sweeping performance
- Used for wet and dry places
- Manufactured from high-quality PVC which helps to provide a long life
- Hard-wearing broom head provides an excellent sweeping performance
IDTFF83014
Tools & Fixings > Safety & Workwear > Cleaning Products > Faithfull PVC Broom with Handle 330mm
https://www.jewson.co.uk/p/faithfull-pvc-broom-with-handle-13-l-TFF83014
Faithfull PVC Broom with handle 330mm (L) is used for wet and dry places and has been manufactured from high-quality PVC which helps to provide a long life. The hard-wearing broom head provide an excellent sweeping performance cleaning the nook and corners.
Features & benefits
- Provides good sweeping performance
- Used for wet and dry places
- Manufactured from high-quality PVC which helps to provide a long life
- Hard-wearing broom head provides an excellent sweeping performance
Specifications
| Product Name | Faithfull PVC Broom with Handle 330mm |
| Brand | Faithfull |
| Product Type | Brooms, Brushes & Accessories |
| Manufacturer Name | Faithfull |
| Manufacturer Part Number | FAIBRPVC13H |
| EAN | 5023969267593 |
| Materials | PVC |
| Range | Brooms |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 1500 mm |
| Product Length | 330 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |