FSC Arris Rail Brown Treated 3000 x 75 x 75mm
- High pressure treated and offer protection against insect and fungal attack
- Pressure treated to enhance resistance to insect attack
- Shape of the rail minimises rain water collection.
- Treated
- FSC Certified
- High pressure treated and offer protection against insect and fungal attack
- Pressure treated to enhance resistance to insect attack
- Shape of the rail minimises rain water collection.
- Treated
- FSC Certified
| Product Name | FSC Arris Rail Brown Treated 3000 x 75 x 75mm |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | Arris Rails |
| Manufacturer Name | Various |
| Compliance Approvals | FSC |
| Materials | Timber |
| Colour | Brown |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Sawn |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Thickness | 75 mm |
| Profile | Slim |
| Treatment Type | High Pressure Treated |
| Species | Spruce (Picea Abies)/ Redwood (Pinus Sylvestrus) |
| Available Sizes | 3.0m |
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |
Alternative Products
Below are some suggested alternatives for the product you are looking to buy. Please note that you are responsible for determining whether the alternative product is suitable for the purpose for which you intend to use them.
SKU: SABFPP36
SKU: SABFPP48
SKU: FA757530
SKU: SAGFPP30
SKU: FA757536
SKU: SAGFPP36
SKU: FC477536