FSC Sawn Cant Rail Green Treated 3600 x 75 x 47mm
SKU: FC477536
FSC Cant Rail Treated Green 3600 x 87 x 38 (L x W x T) Used with Feather Edge Boards
Features & benefits
- Highly resistant to fungal growth
- Sawn and planed for ready to use
- Provides support for featheredge fencing
- Treated
- FSC Certified
IDFC477536
Timber > Sawn & Carcassing Timber > Fencing Timber > FSC Sawn Cant Rail Green Treated 3600 x 75 x 47mm
https://www.jewson.co.uk/p/fsc-sawn-cant-rail-treated-green-3600-x-75-x-47mm-FC477536
FSC Cant Rail Treated Green 3600 x 87 x 38 (L x W x T) Used with Feather Edge Boards
Features & benefits
- Highly resistant to fungal growth
- Sawn and planed for ready to use
- Provides support for featheredge fencing
- Treated
- FSC Certified
Specifications
| Product Name | FSC Sawn Cant Rail Green Treated 3600 x 75 x 47mm |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | Cant Rails |
| Manufacturer Name | Various |
| Manufacturer Part Number | FC477536 |
| Compliance Approvals | FSC |
| Materials | Timber |
| Colour | Green |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Sawn |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 75 mm |
| Product Length | 3600 mm |
| Thickness | 47 mm |
| Durability | Class 3 |
| Profile | Slim |
| Treatment Type | Treated |
| Species | Spruce (Picea Abies)/ Redwood (Pinus Sylvestrus) |
| Available Sizes | 3.6m |
| Chain Of Custody Scheme | FSC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). | Your delivery cost will show on next screen |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |
Alternative Products
Below are some suggested alternatives for the product you are looking to buy. Please note that you are responsible for determining whether the alternative product is suitable for the purpose for which you intend to use them.
BSW Standard Sawn Cant Rail Green 3600 x 87 x 36mm
SKU: SRGFKQ36
Treated Rail Green 38 x 87 x 3600mm
SKU: FR388736
FSC Sawn Carcassing Treated Green 88 x 38mm
SKU: SZGF3887
FSC Sawn Carcassing Treated Green 38 x 75mm
SKU: SZGF3875
FSC Arris Rail Brown Treated 3000 x 75 x 75mm
SKU: ABFS7530
FSC Sawn Arris Rail Green Treated 3000 x 75 x 75mm
SKU: FA757530
FSC Sawn Arris Rail Brown Treated 4800 x 75 x 75mm
SKU: SABFPP48