FSC Softwood Treated Sleeper 125 x 250 x 2400mm Green
SKU: FO114994
FSC Softwood Treated Sleeper 125 x 250 x 2400mm (T x W x L) Green is manufactured from softwood which is easy to handle. It is treated which allows the preservative to permeate the timber to a deeper level to achieve a longer life span. The product conforms to FSC for its sustainability.
Features & benefits
- Preservative-treated against decay and fungal attack
IDFO114994
Landscaping > Decking & Sleepers > Wooden Sleepers > FSC Softwood Treated Sleeper 125 x 250 x 2400mm Green
https://www.jewson.co.uk/p/fsc-softwood-treated-sleeper-125-x-250-x-2400mm-green-FO114994
FSC Softwood Treated Sleeper 125 x 250 x 2400mm (T x W x L) Green is manufactured from softwood which is easy to handle. It is treated which allows the preservative to permeate the timber to a deeper level to achieve a longer life span. The product conforms to FSC for its sustainability.
Features & benefits
- Preservative-treated against decay and fungal attack
Specifications
| Product Name | FSC Softwood Treated Sleeper 125 x 250 x 2400mm Green |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | Sleepers |
| Manufacturer Name | Various |
| Manufacturer Part Number | F0114994 |
| Materials | Timber |
| Range | Softwood Sleeper |
| Colour | Green |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Planed Square Edge |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 250 mm |
| Product Length | 2400 mm |
| Thickness | 125 mm |
| Treatment Type | Treated |
| Species | European Redwood (Pinus sylvestris) |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |