Hepworth Fluvent Chimney Pot 175 x 150mm Buff
SKU: CLHEP218
Hepworth Fluvent Chimney Pot 175 x 150mm (H x Dia) Buff, is manufactured from clay with round tapered end. Chimney pot is used to remove the flue liner above roof level. It creates a tall smokestack and draft for combustion. Pot helps to release heat or smoke.
Features & benefits
- Weatherproof
- Withstands high freezing temperatures preventing crack
IDCLHEP218
Building Materials > Roofing > Chimney Pots & Cowls > Hepworth Fluvent Chimney Pot 175 x 150mm Buff
https://www.jewson.co.uk/p/hepworth-fluvent-chimney-pot-175-x-150mm-buff-CLHEP218
Hepworth Fluvent Chimney Pot 175 x 150mm (H x Dia) Buff, is manufactured from clay with round tapered end. Chimney pot is used to remove the flue liner above roof level. It creates a tall smokestack and draft for combustion. Pot helps to release heat or smoke.
Features & benefits
- Weatherproof
- Withstands high freezing temperatures preventing crack
Specifications
| Product Name | Hepworth Fluvent Chimney Pot 175 x 150mm Buff |
| Brand | Hepworth |
| Manufacturer Name | Orbia |
| Manufacturer Part Number | YL12B |
| Materials | Clay |
| Colour | Buff |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Height | 175 mm |
| Diameter | 150 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |