Hepworth Terracotta Firebrick 230 x 64mm Beige
SKU: JG111155
The Hepworth Terracotta is manufactured from clay, a finely grained natural rock or soil material that combines one or more clay material with possible traces of quarts and organic material. The firebrick is baked and are treated to withstand heat. Refractory operation such as furnace lining and constructing fireplaces. These firebrick are resistant to fading. Wavin Group-the world leader in plastic pipe systems for residential, non-residential and civil engineering projects. Hepworth expertises in harnessing in the manufacture of superior heating, ventilation and roofing solutions.
Features & benefits
- CE Marked
- Recyclable makes it environmental friendly
- Frost resistant
IDJG111155
Building Materials > Bricks & Blocks > Air Bricks > Hepworth Terracotta Firebrick 230 x 64mm Beige
https://www.jewson.co.uk/p/hepworth-terracotta-firebrick-230-x-64mm-beige-JG111155
The Hepworth Terracotta is manufactured from clay, a finely grained natural rock or soil material that combines one or more clay material with possible traces of quarts and organic material. The firebrick is baked and are treated to withstand heat. Refractory operation such as furnace lining and constructing fireplaces. These firebrick are resistant to fading. Wavin Group-the world leader in plastic pipe systems for residential, non-residential and civil engineering projects. Hepworth expertises in harnessing in the manufacture of superior heating, ventilation and roofing solutions.
Features & benefits
- CE Marked
- Recyclable makes it environmental friendly
- Frost resistant
Specifications
| Product Name | Hepworth Terracotta Firebrick 230 x 64mm Beige |
| Brand | Hepworth Terracotta |
| Manufacturer Name | Wavin |
| Manufacturer Part Number | Y135 |
| EAN | 5027888010766 |
| Materials | Clay |
| Range | Firebrick |
| Colour | Beige |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 230 mm |
| Product Length | 64 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |