Hepworth Terracotta fluvent ventilation terminal blue/black 205mm
SKU: JG111450
Hepworth Terracotta fluvent ventilation terminal blue/black 205mm Ventilation terminals are available in a variety of patterns in three colours red, buff and blue black having a range of spigot diameters to fit different size chimney pots.
Features & benefits
- For use on REDUNDANT flues/chimneys only
- Blue/black colour resistant to fading
- Resistant to frost and the freeze/thaw cycle
- Prevents birds from nesting in the flue
- Prevents driving rain from directly entering the flue
- Fits both new and existing chimney pots
- Natural material adds quality and character to a building
IDJG111450
Building Materials > Roofing > Chimney Pots & Cowls > Hepworth Terracotta fluvent ventilation terminal blue/black 205mm
https://www.jewson.co.uk/p/hepworth-terracotta-fluvent-ventilation-terminal-blueblack-205mm-JG111450
Hepworth Terracotta fluvent ventilation terminal blue/black 205mm Ventilation terminals are available in a variety of patterns in three colours red, buff and blue black having a range of spigot diameters to fit different size chimney pots.
Features & benefits
- For use on REDUNDANT flues/chimneys only
- Blue/black colour resistant to fading
- Resistant to frost and the freeze/thaw cycle
- Prevents birds from nesting in the flue
- Prevents driving rain from directly entering the flue
- Fits both new and existing chimney pots
- Natural material adds quality and character to a building
Specifications
| Product Name | Hepworth Terracotta fluvent ventilation terminal blue/black 205mm |
| Brand | Hepworth Terracotta |
| Product Type | Ventilation Terminals |
| Manufacturer Name | Wavin Ltd |
| Manufacturer Part Number | YL13X |
| EAN | 5027888092847 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Clay |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | YL13X |
| Colour | Black blue |
| Application | Roof ventilation |
| Pack Quantity | 36 |
| Country Of Origin | GB |
| Finish | Smooth |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 190 mm |
| Product Weight | 8 kg |
| Product Height | 330 mm |
| Product Length | 330 mm |
| Product Depth | 190 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |