Hepworth Terracotta roll top chimney pot red height 750mm
SKU: CLHEP341
Hepworth Terracotta roll top chimney pot red height 750mm The Hepworth Terracotta range of chimney pots includes a wide variety of designs and sizes which attractively top off a well constructed chimney. Available in red, buff and blue/black.
Features & benefits
- Suitable for use with all domestic fuelled fires and stoves
- Red colour resistant to fading
- Hepworth chimney pots are resistant to frost
- Natural material adds quality and character to a building
IDCLHEP341
Building Materials > Roofing > Chimney Pots & Cowls > Hepworth Terracotta roll top chimney pot red height 750mm
https://www.jewson.co.uk/p/hepworth-terracotta-roll-top-chimney-pot-red-height-750mm-CLHEP341
Hepworth Terracotta roll top chimney pot red height 750mm The Hepworth Terracotta range of chimney pots includes a wide variety of designs and sizes which attractively top off a well constructed chimney. Available in red, buff and blue/black.
Features & benefits
- Suitable for use with all domestic fuelled fires and stoves
- Red colour resistant to fading
- Hepworth chimney pots are resistant to frost
- Natural material adds quality and character to a building
Specifications
| Product Name | Hepworth Terracotta roll top chimney pot red height 750mm |
| Brand | Hepworth Terracotta |
| Product Type | Chimney Pots |
| Manufacturer Name | Wavin Ltd |
| Manufacturer Part Number | YM21R |
| EAN | 5027888019806 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Clay |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | YM21R |
| Colour | Red |
| Application | Roof ventilation |
| Pack Quantity | 16 |
| Country Of Origin | GB |
| Finish | Smooth |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 280 mm |
| Product Weight | 23.625 kg |
| Product Height | 280 mm |
| Product Length | 750 mm |
| Product Depth | 280 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |