Makita 18V Li-ion Cordless Heavy Duty Combi Drill (Body Only)
Makita 18V Li-ion cordless heavy duty hammer combi drill is a cordless drill ideal for DIY projects. It is an extremely compact tool suitable for screw driving and drilling without impact in wood, metal, ceramic as well as plastic. This combi drill features an electric brake, variable speed control trigger and a forward/reverse rotation. In addition, it has an ergonomic soft grip handle designed to maximise thrust right to the bit. The tool is designed to protect the battery from damages due to over discharge, high temperature or in an overload current.
- Electric brake, variable speed control trigger and a forward/reverse rotation
- Extremely compact tool
- Rubber grip handle for comfort use
- Dust proof construction reduces tool cleaning effort
- Powered by lithium-ion battery ensuring extended life
Makita 18V Li-ion cordless heavy duty hammer combi drill is a cordless drill ideal for DIY projects. It is an extremely compact tool suitable for screw driving and drilling without impact in wood, metal, ceramic as well as plastic. This combi drill features an electric brake, variable speed control trigger and a forward/reverse rotation. In addition, it has an ergonomic soft grip handle designed to maximise thrust right to the bit. The tool is designed to protect the battery from damages due to over discharge, high temperature or in an overload current.
- Electric brake, variable speed control trigger and a forward/reverse rotation
- Extremely compact tool
- Rubber grip handle for comfort use
- Dust proof construction reduces tool cleaning effort
- Powered by lithium-ion battery ensuring extended life
| Product Name | Makita 18V Li-ion Cordless Heavy Duty Combi Drill (Body Only) |
| Brand | Makita |
| Product Type | 18V Combi Drill |
| Manufacturer Name | Makita |
| Manufacturer Part Number | DHP458Z |
| EAN | 0088381653831 |
| Range | Drills & Drivers |
| Model Number | DHP458Z |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Voltage | 18 V |
| Product Length | 225 mm |
| Battery Type | Li-Ion |
| Number Of Batteries | 0 |
No delivery information available.