Timloc Building Products Loftite Loft Door 0.35 White
SKU: TLLT0035
Loftite is a hinged drop down loft access door, easy to install and designed for convenient through-ceiling access to loft spaces. It features two separate air seals in the frame to maximize airtightness at both the door-to-frame and frame-to-ceiling interfaces. Twist-operated catches ensure a secure and reliable fit. Loftite comes fully assembled, ready to fit straight out of the box.
Features & benefits
- Loftite arrives pre-assembled ready to be fitted and consists of a frame with an insulated door mounted via four stainless steel hinge pins.
- Two separate air seals are provided in the frame to maximize airtightness at the door to frame and frame to ceiling interfaces.
- Two door catches to provide a secure and reliable fit.
- The frame includes fitting slots for an easy, single person installation process (patent pending).
- As standard the U-0.35 insulation option helps to meet the requirements of the Robust Construction Detail.
- Meets and exceeds the requirements of The Building Regulations Approved Document L1 & L2 for airtightness.
- Independently performance tested by BRE for airtightness to BS EN 13141-1 2019 and BS 5250 2021.
- Sized to fit between 600mm centre spaced ceiling joists (38mm joist timber thickness).
- Suitable for use with loft access ladders. Check product dimensions for individual compatibility.
- Maintenance free operation and no need for painting after installation.
- Maximised open access area to allow easy and unobstructed entry to the loft space.
IDTLLT0035
Timloc Building Products Loftite Loft Door 0.35 White
https://www.jewson.co.uk/p/timloc-building-products-loftite-loft-door-0-35-white-TLLT0035
Loftite is a hinged drop down loft access door, easy to install and designed for convenient through-ceiling access to loft spaces. It features two separate air seals in the frame to maximize airtightness at both the door-to-frame and frame-to-ceiling interfaces. Twist-operated catches ensure a secure and reliable fit. Loftite comes fully assembled, ready to fit straight out of the box.
Features & benefits
- Loftite arrives pre-assembled ready to be fitted and consists of a frame with an insulated door mounted via four stainless steel hinge pins.
- Two separate air seals are provided in the frame to maximize airtightness at the door to frame and frame to ceiling interfaces.
- Two door catches to provide a secure and reliable fit.
- The frame includes fitting slots for an easy, single person installation process (patent pending).
- As standard the U-0.35 insulation option helps to meet the requirements of the Robust Construction Detail.
- Meets and exceeds the requirements of The Building Regulations Approved Document L1 & L2 for airtightness.
- Independently performance tested by BRE for airtightness to BS EN 13141-1 2019 and BS 5250 2021.
- Sized to fit between 600mm centre spaced ceiling joists (38mm joist timber thickness).
- Suitable for use with loft access ladders. Check product dimensions for individual compatibility.
- Maintenance free operation and no need for painting after installation.
- Maximised open access area to allow easy and unobstructed entry to the loft space.
Specifications
| Product Name | Timloc Building Products Loftite Loft Door 0.35 White |
| Brand | Loftite by Timloc |
| Product Type | Loft Doors |
| Manufacturer Name | Timloc Building Products |
| Manufacturer Part Number | LT0035 |
| EAN | 5036889033230 |
| Product Width | 632 mm |
| Product Weight | 3.624 kg |
| Product Height | 88 mm |
| Product Length | 816 mm |
| Product Depth | 75 mm |
| Materials |
PP
HDPE HIPS Graphite EPS SS and EPDM |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Range | Loftite |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Great Britain |
| Thermal Conductivity | 0.35 W/m2K |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |