Wavin Hep2O Underfloor Heating edge expansion foam 25mx150mm
SKU: W15UH234
Wavin Hep2O Underfloor Heating edge expansion foam 25mx150mm
Features & benefits
- Prevents the screed bridging to the wall or the sub-floor below the floor's insulation
- Self adhesive
- Has a gaiter to prevent screed ingress
- Step-by-step instructions for easy installation
- Part of the Hep2O Underfloor Heating range
IDW15UH234
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > Push Fit Pipe Fittings > Wavin Hep2O Underfloor Heating edge expansion foam 25mx150mm
https://www.jewson.co.uk/p/wavin-hep2o-underfloor-heating-edge-expansion-foam-25mx150mm-W15UH234
Wavin Hep2O Underfloor Heating edge expansion foam 25mx150mm
Features & benefits
- Prevents the screed bridging to the wall or the sub-floor below the floor's insulation
- Self adhesive
- Has a gaiter to prevent screed ingress
- Step-by-step instructions for easy installation
- Part of the Hep2O Underfloor Heating range
Specifications
| Product Name | Wavin Hep2O Underfloor Heating edge expansion foam 25mx150mm |
| Brand | Hep2O |
| Product Type | Accessories |
| Manufacturer Name | Wavin Ltd |
| Manufacturer Part Number | 15UH234 |
| EAN | 5011479248041 |
| Compliance Approvals | WRAS |
| Warranty Period | 1 years |
| Materials | Other |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | 15UH234 |
| Colour | Blue |
| Application | Underfloor heating |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | GB |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Product Width | 150 mm |
| Product Weight | 0.974 kg |
| Product Height | 480 mm |
| Product Length | 480 mm |
| Product Depth | 150 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |