FSC Feather Edge Board Green Treated 1500 x 125 x 22mm
SKU: FG221215
Feather Edge Fencing Board 1500 x 125 x 22mm. Green treated used to create a feather edge board fence or shed. Boards typically are positioned vertically lapping 25mm over the previous board.
Features & benefits
- Manufactured from sustainable timber
- High pressure treated to protect and enhance product lifespan
- FSC Certified from well managed certified forests
IDFG221215
Landscaping > Garden Fencing > Fence Rails & Boards > FSC Feather Edge Board Green Treated 1500 x 125 x 22mm
https://www.jewson.co.uk/p/fsc-feather-edge-board-22-x-125-x-1500mm-green-treated-FG221215
Feather Edge Fencing Board 1500 x 125 x 22mm. Green treated used to create a feather edge board fence or shed. Boards typically are positioned vertically lapping 25mm over the previous board.
Features & benefits
- Manufactured from sustainable timber
- High pressure treated to protect and enhance product lifespan
- FSC Certified from well managed certified forests
Specifications
| Product Name | FSC Feather Edge Board Green Treated 1500 x 125 x 22mm |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | Feather Edge Boards |
| Manufacturer Name | Various |
| Manufacturer Part Number | FRP550 |
| Materials | Timber |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Green |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Sawn |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 125 mm |
| Product Weight | 2.558 kg |
| Product Length | 1500 mm |
| Thickness | 22 mm |
| Durability | Class 3 |
| Treatment Type | Treated |
| Species | Spruce (Picea Abies)/ Redwood (Pinus Sylvestrus) |
| Chain Of Custody Scheme | FSC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |