FSC Fence Capping Rail Green Treated 3000 x 65 x 38mm
SKU: FB386530
FSC Fence Capping Rail Treated Green 3000 x 65 x 38mm Provides support for featheredge fencing, This has also been reservative treated to protect against decay and fungal attack
Features & benefits
- Highly resistant to fungal growth
- Treated
- FSC certified
IDFB386530
Landscaping > Garden Fencing > Fence Rails & Boards > FSC Fence Capping Rail Green Treated 3000 x 65 x 38mm
https://www.jewson.co.uk/p/fsc-fence-capping-rail-treated-green-3000-x-65-x-38mm-FB386530
FSC Fence Capping Rail Treated Green 3000 x 65 x 38mm Provides support for featheredge fencing, This has also been reservative treated to protect against decay and fungal attack
Features & benefits
- Highly resistant to fungal growth
- Treated
- FSC certified
Specifications
| Product Name | FSC Fence Capping Rail Green Treated 3000 x 65 x 38mm |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | Capping Rails |
| Manufacturer Name | Various |
| Manufacturer Part Number | X-IMBFKN30 |
| Compliance Approvals | FSC |
| Materials | Timber |
| Colour | Green |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Sawn |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 65 mm |
| Product Length | 3000 mm |
| Thickness | 38 mm |
| Treatment Type | Treated |
| Chain Of Custody Scheme | FSC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |