FSC Premium C24 Treated Kiln Dried Regularised Joist 245 x 45mm
SKU: PKGF459L
This product is only available from our Scotland Branches.FSC Premium Kiln Dried C24 graded Regularised Treated Carcassing 245 x 45mm (W x T) Conforms to BS 4978 and EN 14081:2006.
IDPKGF459L
Timber > Sawn & Carcassing Timber > Carcassing Timber > FSC Premium C24 Treated Kiln Dried Regularised Joist 245 x 45mm
https://www.jewson.co.uk/p/fsc-premium-kiln-dried-regularised-c24-treated-carcassing-245-x-45mm-PKGF459L
This product is only available from our Scotland Branches.FSC Premium Kiln Dried C24 graded Regularised Treated Carcassing 245 x 45mm (W x T) Conforms to BS 4978 and EN 14081:2006.
Specifications
| Product Name | FSC Premium C24 Treated Kiln Dried Regularised Joist 245 x 45mm |
| Product Type | C24 Treated Timber |
| Manufacturer Part Number | PKGF459L |
| Product Width | 245 mm |
| Thickness | 45 mm |
| Structural Strength Grade | C24 |
| Treatment Type | Treated |
| Chain Of Custody Scheme | FSC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |