Marshalls Indian Sandstone Paving 845 x 560 x 22mm Buff Multi
SKU: LSIS5151
Marshalls Indian Sandstone Paving Slab 845 x 560 x 22mm (L x W x T) Buff Multi is comparable with other commercially available stone but simply has not met the rigorous grading standards set for Fairstone premium Sandstone.
Features & benefits
- Riven surface
- Ethically sourced
- Calibrated thickness for easy installation
- Hard wearing, long lasting and easy to maintain
IDLSIS5151
Landscaping > Driveways & Garden Paving > Garden Paving > Marshalls Indian Sandstone Paving 845 x 560 x 22mm Buff Multi
https://www.jewson.co.uk/p/marshalls-indian-sandstone-paving-slabs-845-x-560-x-22mm-buff-multi-LSIS5151
Marshalls Indian Sandstone Paving Slab 845 x 560 x 22mm (L x W x T) Buff Multi is comparable with other commercially available stone but simply has not met the rigorous grading standards set for Fairstone premium Sandstone.
Features & benefits
- Riven surface
- Ethically sourced
- Calibrated thickness for easy installation
- Hard wearing, long lasting and easy to maintain
Specifications
| Product Name | Marshalls Indian Sandstone Paving 845 x 560 x 22mm Buff Multi |
| Brand | Marshalls |
| Product Type | Natural Stone Paving |
| Manufacturer Name | Marshalls |
| Manufacturer Part Number | NS2150151 |
| EAN | 5016915334449 |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | Indian Sandstone |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Indian Sandstone |
| Model Number | NS2150151 |
| Colour Family | Yellows |
| Colour | Buff Multi |
| Application | External |
| Pack Quantity | 37 |
| Finish | Riven |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 570 mm |
| Product Weight | 26 kg |
| Product Length | 855 mm |
| Thickness | 22 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |