Marshalls Limestone Aluri Paving Slab 560 x 560 x 22mm 19.49m² Charcoal
SKU: LSFBL552
Marshalls Aluri Limestone Paving Slab 560 x 560 x 22mm (L x W x T) Charcoal features natural characteristics with a smooth, sawn surface and veining throughout, creating a stunning look for your patio project. Fairstone limestone is calibrated to ensure consistency of thickness. Pack of 60 – total pack coverage of 19.49m²
Features & benefits
- Experience a distinguished and robust natural stone with Fairstone Limestone Aluri®
- Safeguard your garden from harsh weather with this high quality and durable limestone paving
- Enjoy peace of mind with this ethically sourced limestone
- Achieve a unique finish with our 5 size project pack or keep it simple with the two single sizes
IDLSFBL552
Landscaping > Driveways & Garden Paving > Garden Paving > Marshalls Limestone Aluri Paving Slab 560 x 560 x 22mm 19.49m² Charcoal
https://www.jewson.co.uk/p/marshalls-limestone-aluri-garden-paving-560-x-560-x-22mm-LSFBL552
Marshalls Aluri Limestone Paving Slab 560 x 560 x 22mm (L x W x T) Charcoal features natural characteristics with a smooth, sawn surface and veining throughout, creating a stunning look for your patio project. Fairstone limestone is calibrated to ensure consistency of thickness. Pack of 60 – total pack coverage of 19.49m²
Features & benefits
- Experience a distinguished and robust natural stone with Fairstone Limestone Aluri®
- Safeguard your garden from harsh weather with this high quality and durable limestone paving
- Enjoy peace of mind with this ethically sourced limestone
- Achieve a unique finish with our 5 size project pack or keep it simple with the two single sizes
Specifications
| Product Name | Marshalls Limestone Aluri Paving Slab 560 x 560 x 22mm 19.49m² Charcoal |
| Brand | Marshalls |
| Product Type | Natural Stone Paving |
| Manufacturer Name | Marshalls |
| Manufacturer Part Number | NS3050255 |
| EAN | 5016915333534 |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | Limestone |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Limestone Aluri |
| Model Number | NS3050255 |
| Colour Family | Blacks |
| Colour | Charcoal |
| Application | External |
| Pack Quantity | 60 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Riven |
| Coverage | 19.49 m2 |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 270 mm |
| Product Weight | 19 kg |
| Product Length | 570 mm |
| Thickness | 22 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |