Marshalls Indian Sandstone Standard Circle Kit Paving 6.3m² Buff Multi
SKU: LSIS6101
Marshalls Standard Circle Kit Indian Sandstone Paving Pack 6.3m² Buff Multi allows you to add a stunning feature to your project. It is comparable with other commercially available sandstones but simply has not met the rigorous grading standards set for Fairstone premium Sandstone.
Features & benefits
- All the charm of a premium natural stone at an affordable price
- Add a classic focal point with this two ring circle pack
- Every slab has been calibrated for technical consistency throughout any project
IDLSIS6101
Landscaping > Driveways & Garden Paving > Garden Paving > Marshalls Indian Sandstone Standard Circle Kit Paving 6.3m² Buff Multi
https://www.jewson.co.uk/p/marshalls-standard-circle-kit-indian-sandstone-6-3m2-buff-multi-LSIS6101
Marshalls Standard Circle Kit Indian Sandstone Paving Pack 6.3m² Buff Multi allows you to add a stunning feature to your project. It is comparable with other commercially available sandstones but simply has not met the rigorous grading standards set for Fairstone premium Sandstone.
Features & benefits
- All the charm of a premium natural stone at an affordable price
- Add a classic focal point with this two ring circle pack
- Every slab has been calibrated for technical consistency throughout any project
Specifications
| Product Name | Marshalls Indian Sandstone Standard Circle Kit Paving 6.3m² Buff Multi |
| Brand | Marshalls |
| Product Type | Natural Stone Paving |
| Manufacturer Name | Marshalls |
| Manufacturer Part Number | NS2160101 |
| EAN | 5016915121537 |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | Indian Sandstone |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Indian Sandstone |
| Model Number | NS2160101 |
| Colour Family | Yellows |
| Colour | Buff Multi |
| Application | External |
| Pack Quantity | 37 |
| Finish | Riven |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 2840 mm |
| Product Weight | 350 kg |
| Product Length | 2840 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |