SikaCeram-621 FlowFix Jointing Compound 20kg Light Grey
SKU: CMSK1195
SikaCeram-621 FlowFix Jointing Compound is a controlled, cementitious flowable jointing grout which is applied by mixing with water on site. SikaCeram® FlowFix Jointing Compound is poured over joints with ease and worked into other exposed joints by a squeegee. The surplus is simply washed off after 30 minutes. SikaCeram-621 FlowFix Jointing Compound is a highly workable product that is non-permeable once cured. Suitable for joints between 3-10mm wide and 20mm in depth, SikaCeram-621 FlowFix Jointing Compound cures in 60 minutes to a non-permeable finish.
Features & benefits
- A controlled, cementitious flowable jointing grout
- Applied by mixing with water on site
- Poured over joints with ease and worked into other exposed joints by a squeegee
- A highly workable product that is non-permeable once cured
- Suitable for joints between 3-10mm wide and 20mm in depth
- Up to 40m² coverage
IDCMSK1195
Landscaping > Driveways & Garden Paving > Paving Care & Accessories > SikaCeram-621 FlowFix Jointing Compound 20kg Light Grey
https://www.jewson.co.uk/p/sikaceram-621-flowfix-jointing-compound-20kg-CMSK1195
SikaCeram-621 FlowFix Jointing Compound is a controlled, cementitious flowable jointing grout which is applied by mixing with water on site. SikaCeram® FlowFix Jointing Compound is poured over joints with ease and worked into other exposed joints by a squeegee. The surplus is simply washed off after 30 minutes. SikaCeram-621 FlowFix Jointing Compound is a highly workable product that is non-permeable once cured. Suitable for joints between 3-10mm wide and 20mm in depth, SikaCeram-621 FlowFix Jointing Compound cures in 60 minutes to a non-permeable finish.
Features & benefits
- A controlled, cementitious flowable jointing grout
- Applied by mixing with water on site
- Poured over joints with ease and worked into other exposed joints by a squeegee
- A highly workable product that is non-permeable once cured
- Suitable for joints between 3-10mm wide and 20mm in depth
- Up to 40m² coverage
Specifications
| Product Name | SikaCeram-621 FlowFix Jointing Compound 20kg Light Grey |
| Brand | Sika |
| Product Type | Jointing Compound |
| Manufacturer Name | Sika Group |
| EAN | 5055492703255 |
| Colour Family | Greys |
| Colour | Light Grey |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 320 mm |
| Product Weight | 20 kg |
| Product Height | 480 mm |
| Product Length | 180 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |