SKU: PSP75100
Features & benefits
- Machined from high quality European Redwood (Pine) "Fifths" Boards
- PEFC Certified
IDPSP75100
Timber > Mouldings & Planed Timber > Planed Timber > PEFC Standard Redwood PSE 75 x 100mm (Act Size 69 x 96mm) Natural
https://www.jewson.co.uk/p/pefc-standard-redwood-pse-75-x-100mm-act-size-69-x-96-PSP75100
Features & benefits
- PEFC Certified
Specifications
| Product Name | PEFC Standard Redwood PSE 75 x 100mm (Act Size 69 x 96mm) Natural |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | PSE Standard Redwood Timber |
| Manufacturer Name | Various |
| Manufacturer Part Number | PSP75100 |
| Materials | European Redwood |
| Colour | Natural |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Various |
| Finish | Planed Square Edge |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 100 mm |
| Thickness | 75 mm |