Hozelock Maxi Plus Starter Hose Pipe Set 30m x 12.5mm Yellow
SKU: THOZ7230
Hozelock Maxi Plus Starter Hose Pipe Set 30m x 12.5mm (L x Dia) Yellow, made of high grade PVC material. The pipe is used with all non pressure surface and sub surface storm water applications. Designed for easy handling and fast installation. This pipe has a corrugated external side for strength and smooth internal for improved water flow.
Features & benefits
- Extra sturdy
- Weatherproof
IDTHOZ7230
Tools & Fixings > Hand Tools > Landscaping Tools > Hozelock Maxi Plus Starter Hose Pipe Set 30m x 12.5mm Yellow
https://www.jewson.co.uk/p/hozelock-maxi-plus-starter-hose-pipe-set-30m-x-12-5mm-yellow-THOZ7230
Hozelock Maxi Plus Starter Hose Pipe Set 30m x 12.5mm (L x Dia) Yellow, made of high grade PVC material. The pipe is used with all non pressure surface and sub surface storm water applications. Designed for easy handling and fast installation. This pipe has a corrugated external side for strength and smooth internal for improved water flow.
Features & benefits
- Extra sturdy
- Weatherproof
Specifications
| Product Name | Hozelock Maxi Plus Starter Hose Pipe Set 30m x 12.5mm Yellow |
| Brand | Hozelock |
| Product Type | Hose Pipes & Accessories |
| Manufacturer Name | Hozelock |
| Manufacturer Part Number | HOZ72309000 |
| Materials | Polyvinyl chloride |
| Range | Hose Pipes |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Length | 30 m |
| Diameter | 12.5 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |