Werner Square Rung Triple Extension Ladder 4.77 x 1m Aluminium
SKU: EW577120
Werner Square Rung Triple Extension Ladder 4.77 x 1m (H x W) Aluminium, is manufactured plastic foot material and aluminium body. It is designed with wrap around top clips with glide runners helps reducing wear and tear.
Features & benefits
- Ladder comes with anti slip feature
- Abrasion resistant
IDEW577120
Tools & Fixings > Access Equipment > Steps Ladders > Werner Square Rung Triple Extension Ladder 4.77 x 1m Aluminium
https://www.jewson.co.uk/p/werner-square-rung-triple-extension-ladder-4-77-x-1m-aluminium-EW577120
Werner Square Rung Triple Extension Ladder 4.77 x 1m (H x W) Aluminium, is manufactured plastic foot material and aluminium body. It is designed with wrap around top clips with glide runners helps reducing wear and tear.
Features & benefits
- Ladder comes with anti slip feature
- Abrasion resistant
Specifications
| Product Name | Werner Square Rung Triple Extension Ladder 4.77 x 1m Aluminium |
| Brand | Werner |
| Product Type | Ladders |
| Manufacturer Name | Werner |
| Manufacturer Part Number | 57712018 |
| Materials |
Plastic
Aluminium |
| Range | Triple Extension Ladders |
| Colour | Aluminium |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United States of America |
| Product Width | 1 m |
| Product Height | 4.77 m |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |