Barrel Cranked Bolt 76 x 25mm Chrome Plated
SKU: GBBLT339
Cranked Barrel Bolt 76 x 25mm (L x W) Chrome Plated is rust free. This bolt can be slid into the staple and the finger knob is rotated in housing thus locking in position. This bolt can be used on toilet doors, bathroom doors and all doors. It is suitable for both interior use. It gives an ease of installation with attached fixings.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Robust design reduces manual efforts
- Strong and durable owing to its make
IDGBBLT339
Doors & Joinery > Ironmongery > Door Locks & Security > Barrel Cranked Bolt 76 x 25mm Chrome Plated
https://www.jewson.co.uk/p/barrel-cranked-bolt-76-x-25mm-chrome-plated-GBBLT339
Cranked Barrel Bolt 76 x 25mm (L x W) Chrome Plated is rust free. This bolt can be slid into the staple and the finger knob is rotated in housing thus locking in position. This bolt can be used on toilet doors, bathroom doors and all doors. It is suitable for both interior use. It gives an ease of installation with attached fixings.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Robust design reduces manual efforts
- Strong and durable owing to its make
Specifications
| Product Name | Barrel Cranked Bolt 76 x 25mm Chrome Plated |
| Brand | George Boyd |
| Product Type | Door Bolt |
| Manufacturer Name | Various |
| Manufacturer Part Number | TBC |
| Materials | Steel |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Chrome |
| Product Width | 25 mm |
| Product Length | 76 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |