Hepworth SuperSleve HouseDrain Pipe 1.6m x 100mm Brown
SKU: DRHSS001
The Hepworth SuperSleve HouseDrain Pipe 1.6m x 100mm (L x Dia) Brown is resistant to high water pressure jetting methods and chemically resistant to aggressive ground conditions.
Features & benefits
- CE Marked
- Chemical resistance
IDDRHSS001
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > Hepworth SuperSleve HouseDrain Pipe 1.6m x 100mm Brown
https://www.jewson.co.uk/p/hepworth-clay-supersleve-housedrain-pipe-1-6m-x-100mm-brown-DRHSS001
The Hepworth SuperSleve HouseDrain Pipe 1.6m x 100mm (L x Dia) Brown is resistant to high water pressure jetting methods and chemically resistant to aggressive ground conditions.
Features & benefits
- CE Marked
- Chemical resistance
Specifications
| Product Name | Hepworth SuperSleve HouseDrain Pipe 1.6m x 100mm Brown |
| Brand | Hepworth Clay |
| Manufacturer Name | Wavin |
| Manufacturer Part Number | SP1 |
| EAN | 5027888019844 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Clay |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Pipes |
| Model Number | SP1 |
| Colour | Clay brown |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Smooth |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 120 mm |
| Product Weight | 15 kg |
| Product Height | 120 mm |
| Product Length | 1200 mm |
| Diameter | 100 mm |
| Moisture Resistant | Yes |
| Cavity Width | 100 mm |
| Jointing System | Push_Fit |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |