Roughneck Flat File 200mm
SKU: TRN30308
The Roughneck Flat File 200mm Black, has a double cut on the both sides and single cut on the both edges which gives a fine shape. The product is made from high carbon steel ensuring good quality and durability. The file comes with the ergonomic soft grip handle with 156mm length for great comfort. It is made up of lightweight construction at just 998 grams, which is easy to handle. The carbon content gives the steel the hardness and strength while being relatively inexpensive compared to other hard substances. The Roughneck flat file is becoming increasingly popular within the tradesman and home users as they are very easy to work with.
Features & benefits
- High strength, results in more life and durability
- Ergonomic soft grip handle for great comfort
- Light-weighted for easy handling
- Abrasion-resistant
IDTRN30308
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > Roughneck Flat File 200mm
https://www.jewson.co.uk/p/roughneck-flat-file-200mm-TRN30308
The Roughneck Flat File 200mm Black, has a double cut on the both sides and single cut on the both edges which gives a fine shape. The product is made from high carbon steel ensuring good quality and durability. The file comes with the ergonomic soft grip handle with 156mm length for great comfort. It is made up of lightweight construction at just 998 grams, which is easy to handle. The carbon content gives the steel the hardness and strength while being relatively inexpensive compared to other hard substances. The Roughneck flat file is becoming increasingly popular within the tradesman and home users as they are very easy to work with.
Features & benefits
- High strength, results in more life and durability
- Ergonomic soft grip handle for great comfort
- Light-weighted for easy handling
- Abrasion-resistant
Specifications
| Product Name | Roughneck Flat File 200mm |
| Brand | Roughneck |
| Product Type | Files & Rasps |
| Manufacturer Name | Olympia Tools |
| Manufacturer Part Number | ROU30308 |
| EAN | 25997303088 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Carbon Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Black |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 48 mm |
| Product Weight | 0.998 kg |
| Product Height | 356 mm |
| Product Length | 200 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |