Stanley Fatmax XL Tape Measure 8m x 32mm Yellow
SKU: THSTAN15
The Stanley Fatmax XL Tape Measure 8m x 32mm Yellow has been manufactured from flexible steel, encased in a black coloured plastic case with metric unit measurements and a Tru-Zero hook for accuracy helping masonry workers. The Fatmax Tape Measure also has a belt clip enabling it to be carried easily when needed as well as a thumb lock to retain the tape in position.
Features & benefits
- Manufactured from flexible steel, encased in a black coloured plastic case
- Anti-corrosion
- Thumb lock helps to pause the tape from withdrawing back during work
- This tape is designed for all masonry and carpentry work
- Anti-corrosion
IDTHSTAN15
Tools & Fixings > Hand Tools > Measuring > Stanley Fatmax XL Tape Measure 8m x 32mm Yellow
https://www.jewson.co.uk/p/stanley-fatmax-xl-tape-measure-8m-x-32mm-yellow-THSTAN15
The Stanley Fatmax XL Tape Measure 8m x 32mm Yellow has been manufactured from flexible steel, encased in a black coloured plastic case with metric unit measurements and a Tru-Zero hook for accuracy helping masonry workers. The Fatmax Tape Measure also has a belt clip enabling it to be carried easily when needed as well as a thumb lock to retain the tape in position.
Features & benefits
- Manufactured from flexible steel, encased in a black coloured plastic case
- Anti-corrosion
- Thumb lock helps to pause the tape from withdrawing back during work
- This tape is designed for all masonry and carpentry work
- Anti-corrosion
Specifications
| Product Name | Stanley Fatmax XL Tape Measure 8m x 32mm Yellow |
| Brand | Stanley |
| Product Type | Marking & Measuring Tools |
| Manufacturer Name | Stanley |
| Manufacturer Part Number | STA533891 |
| EAN | 3253565338911 |
| Range | Tape Measures |
| Colour | Black / Yellow |
| Product Width | 32 mm |
| Product Length | 8 m |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |